• Spacery po Łodzi – „mieście (pracujących) kobiet”

  W 2024 roku wiosenne i letnie spacery po Łodzi – „mieście (pracujących) kobiet” – poświęcimy przede wszystkim tematyce pracy. Opowiemy Wam o włókniarkach, służących, lekarkach, nauczycielkach i artystkach.

  Będziemy koncentrować się m.in. na wyborach życiowych kobiet przybywających do Łodzi (zarówno w XIX wieku, jak i np. w okresie powojennej urbanizacji), na sposobach radzenia sobie z rytmem pracy w fabryce, na walce o możliwość mówienia własnym głosem czy wreszcie roli kobiet w kształtowaniu kultury w „mieście bawełny i dymu”.

  Zapraszamy! Szczegóły znajdziecie m.in. w Kalendarzu.

 • Wojna nie ma w sobie nic z kobiety? Zaczynamy nowy projekt

  W 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Haliny Kłąb-Szwarc – wybitnej agentki Armii Krajowej, jednej z dwóch kobiet, którym Łódź wystawiła pomnik. Wydarzyło się to zaledwie półtora roku temu, co pokazuje, że tematyka II wojny światowej, mimo upływu czasu, pozostaje w naszej kulturze bardzo istotna. Jednocześnie tocząca się obecnie wojna w Ukrainie oraz fala uchodźców (głównie kobiet i dzieci) sprawiają, że Łódź po latach bycia miastem w zasadzie monoetnicznym zmienia swoje oblicze. Nasz nowy projekt swoją tematyką nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i do obecnych przemian.

  Tytuł projektu jest zachętą do dyskusji z hasłem znanym z reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz. W ramach projektu zaprosimy do Łodzi pisarki, które stawiają w centrum swojej twórczości kobiece doświadczenie wojny i które tworzą wartościową literaturę, daleką od tzw. kiczu wojennego czy Holocaustowego.

  Informacje o wydarzeniach będziemy publikować w Kalendarzu oraz na naszym profilu na Facebooku. Pierwsze spotkanie już 30 maja.

  Projekt „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety?” jest finansowany z budżetu miasta Łodzi.

 • 600 lat miasta kobiet

  Z okazji 600-lecia Łodzi w 2023 roku zapraszamy Was na dwadzieścia spacerów po Łodzi śladami kobiet. Będziemy oprowadzać zarówno znanymi i lubianymi trasami: śladami włókniarek, zasłużonych łodzianek czy zapomnianej siostry – Ireny Tuwim, jak i nowymi szlakami poświęconymi np. naukowczyniom czy lekarkom.

  Udział w spacerach jest bezpłatny dzięki wsparciu z budżetu miasta Łodzi, a także dzięki dotacjom od  Funduszu Feministycznego i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

 • Łódź snuła swoje marzenia. Żydowskie szlaki kobiet

  Łódź snuła swoje marzenia. Żydowskie szlaki kobiet” to tytuł naszego projektu, który zyskał uznanie w konkursie grantowym organizowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

  Już teraz zapraszamy m.in. na cykl sześciu otwartych spacerów miejskich w jubileuszowym 2023 roku, kiedy obchodzimy 600-lecie Łodzi. Chcemy pokazać, że bez żydowskich kobiet – artystek, pisarek, lekarek, fabrykantek, rewolucjonistek – Łódź nie byłaby takim miastem, jakie znamy.

  Informacje o wydarzeniach będziemy publikować w Kalendarzu oraz na naszym profilu na Facebooku.

 • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”

  Nasza fundacja Łódzki Szlak Kobiet została uhonorowana Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Dziękujemy Radzie Miejskiej w Łodzi za docenienie naszej pracy!