• Wojna nie ma w sobie nic z kobiety? Zaczynamy nowy projekt

  W 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Haliny Kłąb-Szwarc – wybitnej agentki Armii Krajowej, jednej z dwóch kobiet, którym Łódź wystawiła pomnik. Wydarzyło się to zaledwie półtora roku temu, co pokazuje, że tematyka II wojny światowej, mimo upływu czasu, pozostaje w naszej kulturze bardzo istotna. Jednocześnie tocząca się obecnie wojna w Ukrainie oraz fala uchodźców (głównie kobiet i dzieci) sprawiają, że Łódź po latach bycia miastem w zasadzie monoetnicznym zmienia swoje oblicze. Nasz nowy projekt swoją tematyką nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i do obecnych przemian.

  Tytuł projektu jest zachętą do dyskusji z hasłem znanym z reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz. W ramach projektu zaprosimy do Łodzi pisarki, które stawiają w centrum swojej twórczości kobiece doświadczenie wojny i które tworzą wartościową literaturę, daleką od tzw. kiczu wojennego czy Holocaustowego.

  Informacje o wydarzeniach będziemy publikować w Kalendarzu oraz na naszym profilu na Facebooku. Pierwsze spotkanie już 30 maja.

  Projekt „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety?” jest finansowany z budżetu miasta Łodzi.

 • Łódź snuła swoje marzenia. Żydowskie szlaki kobiet

  Łódź snuła swoje marzenia. Żydowskie szlaki kobiet” to tytuł naszego projektu, który zyskał uznanie w konkursie grantowym organizowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

  Już teraz zapraszamy m.in. na cykl sześciu otwartych spacerów miejskich w jubileuszowym 2023 roku, kiedy obchodzimy 600-lecie Łodzi. Chcemy pokazać, że bez żydowskich kobiet – artystek, pisarek, lekarek, fabrykantek, rewolucjonistek – Łódź nie byłaby takim miastem, jakie znamy.

  Informacje o wydarzeniach będziemy publikować w Kalendarzu oraz na naszym profilu na Facebooku.

 • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”

  Nasza fundacja Łódzki Szlak Kobiet została uhonorowana Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Dziękujemy Radzie Miejskiej w Łodzi za docenienie naszej pracy!

 • Łodzianki. Czasoprzestrzeń

  Dzięki grantowi z budżetu miasta Łodzi na realizację projektu „Łodzianki. Czasoprzestrzeń” oraz dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego zaprosimy Was w tym roku na kilkanaście bezpłatnych spacerów po mieście śladami kobiet, na warsztaty herstoryczne oraz na spotkania z pisarkami i reportażystkami.

  Szczegóły dotyczące planowanych wydarzeń można znaleźć w naszym Kalendarzu.

  Istnieje możliwość tłumaczenia poszczególnych wydarzeń na Polski Język Migowy. W tej sprawie prosimy o kontakt z możliwie największym wyprzedzeniem.

 • Łodzianki (nie)znane

  Zapraszamy do udziału w spotkaniach poświęconych zasłużonym łodziankom w Muzeum Miasta Łodzi.

  Łódź swój rozwój zawdzięczała m.in. pracy włókniarek, ale także działającym tu artystkom, kobietom nauki, działaczkom społecznym. To często postaci mało znane, jednak o wielkich zasługach i niezwykłych życiorysach. Przedstawienie ich dokonań w Muzeum Miasta Łodzi będzie ważnym krokiem ku przywróceniu należnego im miejsca w pamięci zbiorowej.

  Spotkania w pierwszym półroczu 2022 będą poświęcone m.in. Katarzynie Kobro, Grażynie Bacewicz, Romanie Pachuckiej, Alinie Margolis-Edelman.

  Szczegóły na stronie Muzeum Miasta Łodzi.