• Łodzianki (nie)znane

  Zapraszamy do udziału w spotkaniach poświęconych zasłużonym łodziankom w Muzeum Miasta Łodzi.

  Łódź swój rozwój zawdzięczała m.in. pracy włókniarek, ale także działającym tu artystkom, kobietom nauki, działaczkom społecznym. To często postaci mało znane, jednak o wielkich zasługach i niezwykłych życiorysach. Przedstawienie ich dokonań w Muzeum Miasta Łodzi będzie ważnym krokiem ku przywróceniu należnego im miejsca w pamięci zbiorowej.

  Spotkania w pierwszym półroczu 2022 będą poświęcone m.in. Katarzynie Kobro, Grażynie Bacewicz, Romanie Pachuckiej, Alinie Margolis-Edelman.

  Szczegóły na stronie Muzeum Miasta Łodzi.

 • Łódź – miasto kobiet. Wystawa dla szkół

  Zapraszamy szkoły w Łodzi do nieodpłatnego wypożyczania naszej wystawy „Łódź – miasto kobiet”. Na wystawowych planszach zostały zaprezentowane postaci zasłużonych łodzianek: prekursorki, artystki i pisarki, działaczki. Wystawa składa się z trzynastu plansz formatu 70 cm x 70 cm wraz z przenośnymi sztalugami.

  Opracowanie merytoryczne wystawy: Ewa Kamińska-Bużałek
  Opracowanie graficzne wystawy: Magdalena Krzywkowska

  Osoby zainteresowane wypożyczeniem wystawy prosimy o kontakt: kontakt@lodzkiszlakkobiet.pl

  Wystawa powstała w ramach projektu „Prababki” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 • Podsumowanie roku 2021

  Za nami kolejny rok pełen wydarzeń: spacerów, warsztatów, spotkań, przekonywania, że łodzianki zasługują na miejsce w pamięci i w przestrzeni symbolicznej miasta. Dziękujemy, że byłyście i byliście z nami!

  W 2021 roku powstał w Łodzi z naszej inicjatywy skwer Hanny Ożogowskiej, Janina Kończak – współorganizatorka marszu głodowego z 1981 roku otrzymała wreszcie państwowe odznaczenie, odbyły się 100. urodziny Michaliny Wisłockiej oraz rekordowa liczba spacerów po mieście śladami kobiet… Działo się naprawdę dużo!

  Dziękujemy w szczególności: Bibliotece Miejskiej w Łodzi, Bibliotece Politechniki Łódzkiej, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Funduszowi Feministycznemu, Księgarni Do Dzieła, Miejscu Spotkań, Muzeum Miasta Łodzi, Strażnikom Pamięci (Guardians of Remembrance) i pracującym tam wspaniałym osobom, z którymi miałyśmy przyjemność organizować wspólne działania.