Wojna nie ma w sobie nic z kobiety? Zaczynamy nowy projekt

  • przez

W 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Haliny Kłąb-Szwarc – wybitnej agentki Armii Krajowej, jednej z dwóch kobiet, którym Łódź wystawiła pomnik. Wydarzyło się to zaledwie półtora roku temu, co pokazuje, że tematyka II wojny światowej, mimo upływu czasu, pozostaje w naszej kulturze bardzo istotna. Jednocześnie tocząca się obecnie wojna w Ukrainie oraz fala uchodźców (głównie kobiet i dzieci) sprawiają, że Łódź po latach bycia miastem w zasadzie monoetnicznym zmienia swoje oblicze. Nasz nowy projekt swoją tematyką nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i do obecnych przemian.

Tytuł projektu jest zachętą do dyskusji z hasłem znanym z reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz. W ramach projektu zaprosimy do Łodzi pisarki, które stawiają w centrum swojej twórczości kobiece doświadczenie wojny i które tworzą wartościową literaturę, daleką od tzw. kiczu wojennego czy Holocaustowego.

Informacje o wydarzeniach będziemy publikować w Kalendarzu oraz na naszym profilu na Facebooku. Pierwsze spotkanie już 30 maja.

Projekt „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety?” jest finansowany z budżetu miasta Łodzi.