Filmy

Katarzyna Kobro

Katarzyna Kobro – awangardowa artystka, która zdobywa należne jej miejsce w zbiorowej pamięci. Dlaczego jej rzeźby są wyjątkowe? Zobaczcie film, w którym opowiadamy o życiu, twórczości i miejscach Katarzyny Kobro.

(Nie)obecne. Żydowskie pisarki z Łodzi

Miriam, Rywka, Chawa, Rikuda… Pozostawiły po sobie poezję i prozę, dzienniki i wspomnienia. Pisały po polsku i w jidysz. Nie przeżyły wojny lub rozjechały się po świecie. W Łodzi mało kto o nich pamięta, jednak one uwieczniły Łódź w swojej twórczości.

Superbohaterki z Łodzi. Chawa Rosenfarb

Chawa Rosenfarb – żydowska powieściopisarka, poetka, łodzianka. Rodzinną Łódź mistrzowsko sportretowała w napisanej w jidysz powieści Drzewo życia. Otrzymała za nią wiele prestiżowych nagród, jednak na polski przekład Drzewa życia trzeba było czekać niemal pół wieku.

Superbohaterki z Łodzi. Irena Tuwim

To dzięki niej dzieci w Polsce poznały Kubusia Puchatka, a w polszczyźnie pojawiły się powiedzonka takie jak „to, co tygryski lubią najbardziej”, „małe co nieco”, „wszyscy krewni i znajomi królika”.

Ale Irena Tuwim była nie tylko genialną tłumaczką. Pisała i publikowała wiersze w czasach, gdy środowisko literackie debatowało, czy kobiety w ogóle powinny zajmować się poezją. Jej wspomnieniowe Łódzkie pory roku to jeden z najciekawszych obrazów literackich naszego miasta.

Superbohaterki z Łodzi. Romana Pachucka

Romana Pachucka była jedną z czołowych polskich emancypantek, torującą kobietom w Polsce dostęp do wyższych uczelni. Dziś jest praktycznie zapomniana. Społeczniczka, polonistka z doktoratem, redaktorka, autorka Pamiętników, przez kilka lat związana z Łodzią.

Superbohaterki z Łodzi. Romana Pachucka

Superbohaterki z Łodzi. Alicja Dorabialska

Alicja Dorabialska – pierwsza w Polsce kobieta z tytułem profesora uczelni technicznej, uczennica Marii Skłodowskiej-Curie. Po drugiej wojnie światowej prof. Dorabialska związała się z Łodzią, współtworząc powstałą w 1945 r. Politechnikę Łódzką.

Superbohaterki z Łodzi. Alina Margolis-Edelman

Jako siedmiolatka została bohaterką Elementarza Mariana Falskiego – „Alą z Elementarza”. Jako kilkunastoletnia dziewczyna trafiła do warszawskiego getta. Brała udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie wróciła do Łodzi, gdzie została lekarką. Pracowała w szpitalu im. Korczaka. Antysemicka kampania w 1968 roku zmusiła ją do emigracji, jednak we Francji działała nadal na rzecz dzieci, ofiar wojny, opozycji demokratycznej w Polsce. 

Bohaterki z trzeciej zmiany

To łódzkie włókniarki jako pierwsze zmusiły władze PRL do ustępstw. To łodzianki stworzyły największą demonstrację uliczną w PRL. Opozycji nie tworzyli wyłącznie mężczyźni: robotnicy ze Stoczni Gdańskiej czy późniejsi znani politycy. Strajki i protesty mają też twarz kobiety. 

Superbohaterki z Łodzi. Janina Kończak

Gdy na początku lat 80. XX w. sklepowe półki opustoszały, a najprostsze zakupy wymagały wielogodzinnego stania w kolejce, łodzianki w proteście wyszły na ulice. Ich głosem była Janina Kończak, która przedstawiła postulaty kobiet. Działała w Solidarności. Zmuszona przez SB do emigracji, dziś mieszka we Francji. 

Udało nam się ją odnaleźć. Gdy dowiedziała się, że chcemy przypomnieć o rocznicy „marszu głodowego” z 1981 r., przyjechała do Łodzi. Opowiedziała o desperacji i odwadze kobiet, które ponad 40 lat temu wyszły na ulice. Poznajcie jej historię.

Superbohaterki z Łodzi. Maryla Biedermann

Historia fabrykanckiego rodu Biedermannów pokazuje, jak skomplikowane potrafiły być losy wieloetnicznej społeczności przedwojennej Łodzi. Mimo niemieckich korzeni, Maryla Biedermann była żołnierką Armii Krajowej, więzioną przez nazistów. Poznajcie jej historię.

Superbohaterki z Łodzi. Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka – autorka bestsellerowej Sztuki kochania, która zrewolucjonizowała polską obyczajowość. Jedna z łódzkich superbohaterek, dla których Łódzki Szlak Kobiet wywalczył miejsce w przestrzeni miejskiej – w 2017 roku została patronką skweru na Bałutach.